Gawêdy
i nowiny
-
Aktualizacja:
14 wrze¶nia 2013r. -
Archiwum
S³odka Prawda o gorzkiej czekoladzie | Dodano: 14 wrze¶nia 2013r. | S£ODKA PRAWDA O GORZKIEJ CZEKOLADZIE
Nasz± bohaterk± jest gorzka czekolada - jak spróbujemy dowie¶æ - pokarm prawie doskona³y. O wp³ywie na nasze zdrowie mlecznej, bia³ej czy nadziewanej nie warto wspominaæ.
Po czekoladê powinni czê¶ciej siêgaæ przede wszystkim mieszkañcy du¿ych miast, bardziej ni¿ inni nara¿eni na szkodliwe dzia³anie wolnych rodników. Dlaczego?
Gorzka czekolada zawiera wiêcej ochronnych przeciwutleniaczy ni¿ owoce i znacznie wiêcej polifenoli oraz flawonoli ni¿ soki owocowe. Polifenole i flawonole to przeciwutleniacze – substancje, które neutralizuj± wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie siê i rozwój chorób. Dowiedziono, ¿e spo¿ywanie przeciwutleniaczy wyra¼nie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, mia¿d¿ycê, cukrzycê, alergie. Polifenole szczególnie skutecznie chroni± mózg (zapobiegaj±c demencji, chorobie Alzheimera czy Parkinsona) oraz oczy, zabezpieczaj±c przed zaæm±, zwyrodnieniem plamki ¿ó³tej i innymi chorobami okulistycznymi.
Czekolada jest doskona³ym ¼ród³em magnezu, miedzi, ¿elaza i cynku. Zawiera polifenole (przeciwutleniacze znajduj±ce siê tak¿e w herbacie i czerwonym winie), które obni¿aj± ryzyko choroby wieñcowej. Dwa rz±dki czekolady zawieraj± tyle samo polifenoli co du¿y kieliszek czerwonego wina. Codzienne spo¿ywanie niewielkich ilo¶ci gorzkiej czekolady, która jest bogatsza w antyoksydanty ni¿ jej mleczna wersja, mo¿e wspomagaæ proces obni¿ania ci¶nienia krwi – tak przynajmniej twierdz± prowadz±cy wspólne badania naukowcy: amerykañscy z Tufts University z Bostonu i w³oscy z Uniwersytetu L’Aquila. Nie chodzi o to, by leki na nadci¶nienie zast±piæ czekolad±. Rzecz w tym, ¿e flawonoidy bêd±ce sk³adnikiem gorzkiej czekolady sprzyjaj± obni¿aniu ci¶nienia.
Prawie doskona³a
O tym, jak wa¿nym elementem diety powinna byæ dobra, gorzka czekolada, ¶wiadcz±
100 g gorzkiej to a¿ 228 mg magnezu (100 g banana to tylko 27 mg tego pierwiastka),
- 715 mg potasu (w pomidorach zaledwie 282 mg),
- 11 g b³onnika (w kaszy gryczanej – niespe³na 6 g).
Jest tak¿e wyj±tkowo bogata w fosfor i cynk. I gdyby nie to, ¿e taka porcja to tak¿e 500 kcal, gorzka czekolada by³aby pokarmem doskona³ym! Jednak nawet osoby na diecie nie powinny sobie odmawiaæ kilku kostek w tygodniu, bo w 100 g czekolady s± zaledwie 2 mg cholesterolu, za to a¿ 1218 mg kwasów omega-6!
Gorzka czekolada ma tak¿e niski indeks glikemiczny, a wiêc po jej zjedzeniu stê¿enie glukozy we krwi ro¶nie wolno, a nie gwa³townie, jak po pokarmach i napojach bogatych w cukryproste. Ponadto zawiera du¿e ilo¶ci nienasyconych kwasów t³uszczowych, które obni¿aj± poziom LDL, tzw. z³ego cholesterolu.
Obalamy stereotypy
Naukowcy ju¿ bezwzglêdnie rozprawili siê chyba ze wszystkimi mitami obci±¿aj±cymi czekoladê. Po pierwsze, czekolada nie tylko nie wywo³uje próchnicy, ale dziêki zawarto¶ci tanin utrudnia te¿ odk³adanie siê kamienia nazêbnego.
Po drugie, nie ma badañ ³±cz±cych spo¿ywanie czekolady z tr±dzikiem. Wrêcz przeciwnie – jedzenie umiarkowanych ilo¶ci poprawia kondycjê skóry dziêki flawonoidom, nawil¿aj±cym i udoskonalaj±cym strukturê cery, a tak¿e chroni j± przed szkodliwym wp³ywem promieniowania s³onecznego.
Po trzecie, s± badania, które wykluczy³y powi±zania miêdzy czekolad± a migren±. Pojawi³y siê natomiast teorie, ¿e kobiety siêgaj± po ten smako³yk, gdy do¶wiadczaj± stresu lub zmian hormonalnych - i to w³a¶nie te dolegliwo¶ci odpowiadaj± za bóle g³owy, a nie czekolada. Badania prowadzone na myszach na Uniwersytecie Stanu Missouri wykaza³y, ¿e dieta wzbogacona w kakao pozytywnie wp³ywa na zwoje nerwu trójdzielnego, chroni±c m.in. w³a¶nie przed migren±.
Po czwarte, czekolada nie uzale¿nia, chocia¿ jest prawd±, ¿e ju¿ sam jej zapach poprawia nastrój. Zawarta w niej fenyletylamina dzia³a podobne jak endorfiny, hormony szczê¶cia. Praktycznie nie mo¿na jednak za pomoc± czekolady wprowadziæ siê w stan podobny do tego wywo³ywanego narkotykami. Umiarkowane ilo¶ci tego wyrobu cukierniczego s± jednak wystarczaj±ce, by wyrównaæ poziom serotoniny u kobiet do¶wiadczaj±cych chandry zwi±zanej z syndromem napiêcia przedmiesi±czkowego czy menstruacj±.
Ile kakao w czekoladzie?
Wybieraj±c czekoladê, warto zwróciæ uwagê na zawarto¶æ kakao – im wiêksza, tym lepiej. Je¶li koniecznie chcemy zgrzeszyæ i wybraæ mleczn±, tak¿e zdecydujmy siê na tê z najwiêksz± ilo¶ci± kakao. Czytaj±c etykietê, zorientujemy siê jednak, ¿e g³ówny sk³adnik tego produktu to zwyk³y cukier. Byæ mo¿e zniechêci nas to do zakupu.
Lektura sk³adu czekolady nadziewanej tak¿e powinna skutecznie ukróciæ apetyt na ni±. W ciemnej te¿ znajdziemy s³odycz cukru, ale w odwrotnych proporcjach – bêdzie go nie wiêcej ni¿ 35 proc., 65 proc. tabliczki bêdzie stanowiæ dobroczynna miazga kakaowa wraz z niedocenianym prawie doskona³ym t³uszczem kakaowym. Nie warto siê te¿ nabieraæ na czekolady „dietetyczne” czy „light”. Cukier zastêpuje siê w nich niezdrowym s³odzikiem, a ¿eby zachowaæ smak, dodaje siê do nich t³uszcze. W efekcie czekolada „dietetyczna” ma niemal 600 kcal.
Nie dla psa...
Przestrzegamy te¿ mi³o¶ników czworonogów, ¿eby czekoladê zachowali tylko dla siebie. Zawarta w niej teobromina jest bowiem szkodliwa dla niektórych zwierz±t, m.in. dla psów, kotów i koni.
Dla psa wa¿±cego 25 kg zjedzenie dwóch tabliczek czekolady mo¿e byæ ¶miertelne. Spowodowane jest to wolniejszym metabolizowaniem teobrominy przez zwierzêta oraz odmiennym ni¿ u cz³owieka szlakiem metabolicznym. W efekcie teobromina wywo³uje u zwierz±t zaburzenia uk³adów kr±¿enia i nerwowego.
Niech przemówi± uczeni
- Regularne spo¿ywanie czekolady obni¿a ci¶nienie krwi – wykaza³a Karin Ried z National Institute of Integrative Medicine w Australii;
- Czekolada poprawia funkcje poznawcze u osób starszych – zbada³ Giovambattista Desideri z w³oskiego Uniwersytetu L'Aquila;
- 63 g czekolady tygodniowo zmniejszaj± ryzyko udaru u mê¿czyzn o 17 proc. – donosi Susanna Larsson z Karolinska Institute w Szwecji;
- Czekolada ogranicza prawdopodobieñstwo zapadniêcia na choroby serca o 37 proc. – zbada³ zespó³ Adriany Buitrago-Lopez z Uniwersytetu Cambridge;
Czekolada rozrzedza krew, zapobiegaj±c zakrzepom, a wiêc po¶rednio zawa³om i udarom – wykaza³ Carl Keen z Uniwersytetu California.
Sporz±dzi³ Technolog o specj.cukiernictwo-czekoladziarz Stanis³awAleksandrowicz/alema.pl |
CZEKOLADA | Dodano: 11 kwietnia 2013r. | W hurtowni ALEMA zakupisz, szeroki asortyment czekolad, od pe³nych po nadziewane,gorzkie, pó³s³odkie,pe³nomleczne,mleczne itp. znanych producentów.
Czekolada jest jednym z najbardziej lubianych smako³yków wszech czasów. Jej historia siêga oko³o 3 tysiêcy lat, czasów rozkwitu indiañskiej kultury Olmeków, którzy pierwsi zaczêli uprawiaæ drzewa kakaowe.
Czekolada nale¿y do produktów odznaczaj±cych siê bardzo du¿± kaloryczno¶ci±.Najbardziej szlachetne czekolady to te, które zawieraj± w swoim sk³adzie powy¿ej 90% kakao, jednak ze wzglêdu na charakterystyczny gorzki smak nie ciesz± siê zbytni±
popularno¶ci± w¶ród konsumentów.
Czekolada dostarcza 530-580 kcal w 100 g. Tak wysoka kaloryczno¶æ jest wynikiem zawarto¶ci dwóch podstawowych sk³adników – t³uszczu i cukru. W 100 g czekolady znajduje siê 30-35% t³uszczu kakaowego, a przewa¿aj± w nim nasycone kwasy t³uszczowe: stearynowy (35%) i palmitynowy(25%). Czekolada zawiera równie¿ 53-64% wêglowodanów, w tym 68-77% stanowi sacharoza. Pomimo du¿ej zawarto¶ci sacharozy czekolada ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, ¿e po jej spo¿yciu nie nastêpuje gwa³towny wzrost poziomu glukozy we krwi. Zawarto¶æ bia³ka w czekoladzie wynosi ok.5-10% Czekolada by³a traktowana jako produkt dostarczaj±cy jedynie pustych kalorii, obci±¿aj±cy w±trobê, bêd±cy przyczyn± zaparæ, powoduj±cy próchnicê i podwy¿szaj±cy poziom cholesterolu we krwi. Najnowsze badania wykazuj±, ¿e czekolada zmniejsza aktywno¶æ p³ytek krwi, a tym samym zapobiega zakrzepom, zmniejszaj±c ryzyko chorób uk³adu sercowo-naczyniowego. Czekolada jest ¼ród³em wielu sk³adników aktywnych biologicznie – witamin, substancji mineralnych, acylogliceroli oraz antyoksydantów. Zawiera magnez, ¿elazo i bia³ka. W czekoladzie wystêpuj± tak¿e substancje wykazuj±ce pobudzaj±cy wp³yw na organizm cz³owieka, takie jak kofeina i teobromina. Jako rzeczoznawca (14lat do¶wiadczenia przy produkcji cukierniczej w tym 4 lata przy produkcji czekolady. Zapraszam do zakupów i jej konsumpcji.
¯yczê smacznego. Stanis³aw Aleksandrowicz |
PRODUKCJA CZEKOLADY | Dodano: 2 marca 2013r. | PRODUKCJA KUWERTURY, CZEKOLADY
Procesu produkcji czekolady do¶wiadczy³em osobi¶cie,jest bardzo skomplikowany wymaga stosowania du¿ej ilo¶ci maszyn, urz±dzeñ i agregatów polskich oraz ró¿nych marek pochodz±cych z krajów takich jak:Niemcy,W³ochy,Szwajcaria, czy Dania. Dlatego nie liczne fabryki mog± sobie pozwoliæ na produkcjê czekolady na du¿± skalê, pocz±wszy od wyj¶ciowego surowca, jakim jest ziarno kakaowe.
Zanim tabliczka czekolady pe³nej ( twardej), nadziewanej, napowietrzanej lub innej, a nawet najdrobniejszy wyrób czekoladowy, przekazany zostanie do obrotu handlowego, podstawowy surowiec – ziarno kakaowe, musi przej¶æ przez d³ugi kilkunasto – a nawet kilkudziesiêciofazowy, skomplikowany proces technologiczny. Po laboratoryjnym zbadaniu jako¶ci ziarna kakaowego przeznaczonego do produkcji, nale¿y je najpierw zwa¿yæ a nastêpnie przekazaæ do oczyszczenia i posortowania, a potem w razie konieczno¶ci, uszlachetniæ
poprzez p³ukanie, moczenie w k±pieli alkalicznej, i suszenie.(niektóre zak³ady w fazie produkcyjnej nie uwzglêdniaj± procesu alkalizacji).Je¿eli brak jest urz±dzeñ uszlachetniaj±cych lub ziarno kakaowe jest wysokiej jako¶ci, to po posortowaniu poddaje siê je pra¿eniu i ch³odzeniu.Tak przygotowane ziarno przekazuje siê na ³uszczarki, a z nich na m³yny tarczowe,kulowe-rozcieraj±ce. Z m³ynów p³ynn± miazgê kakaow± pompuje siê czê¶ciowo do mieszarek (zbiorników)mas czekoladowych, a czê¶ciowo na prasy hydrauliczne w celu wyt³oczenia t³uszczu kakaowego.
1 .Oddzielnie przygotowuje siê cukier – puder, w zagniatarkach miesza siê w oddzielnej proporcji podstawowe sk³adniki czekolady, a mianowicie miazgê kakaow±, cukier – puder i t³uszcz kakaowy.
2 . Po dok³adnym wymieszaniu otrzymuje siê masê czekoladow±, któr± poddaje siê wielokrotnemu zmieleniu na m³ynach piêcio – lub sze¶ciowalcowych.Ka¿de nastêpne walcowanie musi poprzedziæ, mieszanie po³±czenie z dot³uszczaniem w celu otrzymania w³a¶ciwej, ciastowatej konsystencji. Zwalcowan± masê czekoladow± przekazuje siê do d³ugotrwa³ego nawet 72 godzinnego powolnego konszowania. A nastêpnie po dodaniu waniliny, i lecytyny masê czekoladow± nale¿y wytemperowaæ, wylaæ do przygotowanych odpowiednio form i uklepaæ, och³odziæ, wybiæ z form, doprowadziæ odpowiednio do temperatury pakowni, poddaæ badaniu jako¶ciowemu, zawin±æ poszczególne tabliczki
w odpowiednie opakowania, zapakowaæ w kartony, i przekazaæ do magazynu gotowych wyrobów.Nastêpnie do naszej dystrybucji i prost± drog± do konsumenta.
Technolog przemys³u spo¿ywczego oraz rzemios³a o specjalno¶ci cukiernictwo-czekoladziarstwo równie¿ ciastkarstwo z d³ugoletnim do¶wiadczeniem. Stanis³aw Aleksandrowicz |
|